Nici PDO – jak wygląda zabieg?
Jak wygląda zabieg? Ile kosztuje? Czy są efekty uboczne i czy zabieg jest bolesny? I najważniejsze chyba pytanie – na jakie efekty możemy liczyć? To tylko niektóre z często zadawanych pytań dotyczących zabiegów z nićmi PDO. Postaramy się na nie odpowiedzieć.
PDO – co to jest?
Pod tajemniczym skrótem PDO kryje się stosowany od wielu lat w medycynie Polidioksanon. Wykorzystuje się go w szwach skórnych i podskórnych w chirurgii plastycznej, urologii, ginekologii i okulistyce. Produkt posiada medyczny certyfikat bezpieczeństwa i jest dopuszczony do stosowania u ludzi w całej Unii Europejskiej. To wszystko oznacza, że jest całkowicie bezpieczny.
Naukowcy odkryli, że polidioksanon stymuluje produkcję nowego kolagenu oraz elastyny, które są odpowiedzialne za napięcie i jędrność skóry. Szybko więc stworzono zabieg wykorzystujący te właściwości.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg rozpoczyna się od zastosowania chirurgicznego znieczulenia miejscowego. Następnie przy pomocy bardzo cienkiej igły wprowadza się nici w dany obszar, po czym usuwa się igłę pozostawiając nici w tkankach.
Zabieg trwa zazwyczaj 30-60 minut i chociaż możemy poczuć dyskomfort, nie jest szczególnie bolesny. Po zabiegu nie ma przeciwwskazań by wrócić do codziennych czynności. Przez 2-3 dni należy ograniczyć mimikę twarzy oraz nie nagrzewać okolicy, gdzie wprowadzono nici. Zaraz po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, mogą pojawić się zasinienia, które jednak zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.
Na jakie efekty możemy liczyć?
Zabieg nićmi PDO daje efekt liftingu twarzy. Skóra jest bardziej elastyczna, lepiej nawilżona. Część zmian zauważymy natychmiast, jednak po około 14 dniach rozpoczyna się proces tworzenia nowego kolagenu. Dlatego najbardziej spektakularne efekty zabiegu będą widoczne po około 2 – 5 miesiącach. Rezultaty będą się utrzymywać nawet do 2 lat.