Jak pozbyć się rozstępów?
Rozstępy są problemem bardzo wielu kobiet, pojawiają się w różnym wieku. Mogą być przyczyną kompleksów zarówno nastolatek jak i osób dojrzałych. Chcąc skutecznie im zapobiegać warto poznać mechanizm ich powstawania.
Rozstępy to podłużne blizny różniące się od otaczającej skóry kolorem oraz strukturą. Początkowo mają czerwone zabarwienie, następnie stopniowo bledną tworząc zmiany często jaśniejsze niż skóra wokół.
Pojawiają przy większych wahaniach wagi – najczęściej w ciąży, ale nie tylko. Jeżeli gwałtownie przybierzemy, skóra może nie nadążyć z produkcją kolagenu i wtedy tworzą się rozstępy. Skłonność do ich powstawania może mieć również podłoże hormonalne bądź genetyczne – jeżeli Twoja mama ma problemy z rozstępami, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wystąpią także u Ciebie.
Rozstępy najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Problem dotyczy nie tylko kobiet, często ujawnia się u kulturystów, którzy gwałtownie zwiększyli masę mięśniową.
Profilaktyka
Jak w przypadku większości defektów skóry – najlepszym sposobem walki z rozstępami jest zapobieganie, a raczej próba zmniejszenia prawdopodobieństwa ich powstania.
W jaki sposób? Jeżeli jesteś w ciąży, przyjmujesz leki, które mogą spowodować duże wahania wagi lub intensywnie ćwiczysz – nie zapominaj o właściwej pielęgnacji, gdyż nawilżona, ujędrniona, elastyczna skóra jest dużo bardziej podatna na rozciąganie. Zadbaj o właściwą dietę i pij dużo wody.
Etapy powstawania rozstępów
Często jednak profilaktyka zawodzi. Rozstępy powstają, gdy skóra produkuje niewystarczającą ilość kolagenu i nie jest w stanie rozrosnąć się w takim tempie jak tkanki pod nią. Pierwszym objawem jest delikatne swędzenie, na które często nie zwraca się uwagi. Przerwana zostaje ciągłość naskórka, a ubytki skóry zastępowane są pasmami tkanki łącznej, która na początku ma ciemnoczerwony kolor.
W kolejnej fazie dochodzi do utrwalenia się rozstępów. Zmiany zaczynają blednąć, stają się mniej widoczne, lecz skóra ma nierówną strukturę, jest wiotka, pomarszczona, często zapadnięta. Niestety domowe sposoby na rozstępy mogą tylko pomóc uelastycznić skórę, ale nie pomogą zmniejszyć widoczności perłowych blizn ani wyrównać jej powierzchni.
Leczenie
Na szczęście nawet utrwalone rozstępy można redukować, lecz domowymi sposobami nie uda się tego osiągnąć. Aby skutecznie pobudzić skórę do regeneracji i radykalnie zmniejszyć widoczność rozstępów konieczne jest wykonanie kilku zabiegów przy użyciu najnowocześniejszego urządzenia jakim jest laser frakcyjny Emerge™.
Ten nieablacyjny laser wykorzystuje energię w postaci mikrowiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej tworząc w zmienionej tkance serię mikrouszkodzeń.
Naturalny mechanizm gojenia się skóry prowokuje proces, w którym uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez nową, zregenerowaną tkankę. Efektem tego jest zdrowsza i młodsza skóra.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje, taki zabieg możemy przeprowadzić w Klinice Estetyki Ciała Beauty Duty.