Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to zabieg z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii o niewielkim stopniu inwazyjności. I choć przynosi oszałamiające efekty, w przypadku większości klientów nie wiąże się z żadnym okresem rekonwalescencji.
Powszechnie uważa się, że zabieg jest bezpieczny i bezpowikłaniowy. Jednak ze względu na możliwe skutki uboczne oddziaływania wiązki światła emitowanego przez laser nie wykonuje się go u kobiet w ciąży i matek karmiących. Jak przygotować się do depilacji laserowej? O czym warto pamiętać przed pierwszą konsultacją z kosmetologiem?
Pierwsza konsultacja
Decydując się na rozpoczęcie przygody z depilacją laserową warto pamiętać o tym, że podczas pierwszej wizyty kluczowym jest przeprowadzenie konsultacji przez doświadczonego kosmetologa.
Po wypełnieniu karty zabiegowej przez klienta, kosmetolog przeprowadza wywiad oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Następnie określa parametry skóry oraz strukturę i kolor owłosienia w depilowanej strefie. Na tej podstawie określana jest moc pracy lasera.
W Klinice Beauty Duty zabieg depilacji przeprowadzany jest najnowocześniejszym laserem diodowym Vectus™. Jest on wyposażony w inteligentny czytnik melaniny Skintel™, który przykładany jest do skóry pacjenta w miejscu, z którego usuwane będzie owłosienie.
Określa on poziom melaniny i na podstawie tego odczytu ustawiane są automatycznie indywidualne parametry zabiegu uwzględniające również kolor, grubość i zagęszczenie włosów. Pozwala to na wykorzystanie optymalnej energii przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i wykluczeniu ryzyka poparzenia.
O czym powinniśmy pamiętać przed depilacją laserową?
Pierwszym podstawowym warunkiem decydującym o zakwalifikowaniu się do zabiegu jest pigmentacja skóry. Kontynuując terapię w sezonie letnim musimy pamiętać o tym, że opracowywane miejsce nie powinno być pod żadnym względem opalane – minimum 2 tygodnie przed zabiegiem. W przypadku osób, które mają tendencje do szybkiego opalania się i długotrwałego utrzymywania się opalenizny okres ten może być dłuższy.
Drugim bardzo ważnym warunkiem jest stan naszego zdrowia. Jeśli w okresie poprzedzającym zabieg przyjmowaliśmy antybiotyki powinniśmy odczekać 2 pełne tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki leku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że antybiotyki mogą mieć właściwości światłouczulające, co wiąże się z ryzykiem poparzenia, zaczerwienienia, podrażnienia czy przebarwienia. Wszelkiego rodzaju infekcje oraz opryszczka w stanie aktywnym także należą do przeciwwskazań do zabiegu.
Trzecią istotną kwestią jest przyjmowanie leków i suplementów diety. Na tydzień przed planowanym zabiegiem nie powinno się przyjmować witamin A oraz beta karotenu. Na 48 godzin przed depilacją nie powinno się przyjmować leków rozrzedzających krew. Na co najmniej 7 dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować ziół fotouczulających, np. skrzypu, bratka, dziurawca oraz nagietka, jak również soków z beta karotenem.
Co jeszcze?
Skóra w opracowywanej strefie nie powinna być depilowana mechanicznie, wyłącznie golona – między ostatnią depilacją mechaniczną a zabiegiem laserowym powinno minąć minimum 4 tygodnie. Do samego zabiegu depilowaną strefę należy gładko ogolić i nie nakładać na ogolone miejsce żadnych kremów, ani antyperspirantów.